Totus Tuus

Liczba odwiedzających: 738

Kościelna Służba Porządkowa „Totus Tuus”

W naszej parafii KSP „Totus Tuus” istnieje od roku 1978. Obecnie nasza grupa liczy ok. 15 mężczyzn. Co robimy i czym się zajmujemy?

Można nas nazwać „cichociemni”. Na ogół w kościele nas nie widać. Na początku naszym głównym zadaniem była pomoc w organizacji i zabezpieczeniu pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Obecnie ukazujemy się w pełnej krasie podczas Triduum Paschalnego. Ubrani po cywilnemu w niebieskich furażerkach z plakietkami pilnujemy porządku w czasie uroczystości. W Wielką Sobotę widać nas przy grobie Pana Jezusa trzymających straż. Każdy, kto przychodzi poświęcić pokarmy widzi nasze zaangażowanie w tę służbę. Corocznie w piątek przed Wielkim Tygodniem odbywa się uroczysta Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Tam też jesteśmy, pomagamy grupom liturgicznym nieść krzyż. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się procesja liturgiczna wokół kościoła. W tej procesji też uczestniczymy, już nie w niebieskich furażerkach, ale ubrani w komże niesiemy chorągwie oraz baldachim. Boże Ciało jest także świętem, które mamy zaszczyt obsługiwać niosąc chorągwie. Zawsze gotowi jesteśmy pomagać przy każdej uroczystości i w każdej chwili.

Ostatnio nasz opiekun, ks. Samuel, w porozumieniu z ks. proboszczem Lucjanem Szcześniakiem zaproponowali nam służenie do Mszy świętej. Zgodziliśmy się z entuzjazmem, bo jak tu odmówić takiego zaszczytu. W każdą niedzielę o godz. 7:00 rozpoczynamy naszą ministrancką posługę. Na razie ubrani tylko w komże „dziadki z Totus Tuus” z duszą na ramieniu robią to, co być może niektórzy robili lat temu ho, ho, ho, ho. Ale nas widać, prawda? 

Do naszych obowiązków należą również comiesięczne spotkania z naszym opiekunem, które odbywają się w pierwszą niedzielę miesiąca po Mszy wieczornej, czyli ok. godz. 19:00.

Nasza posługa w kościele to nie tylko obowiązki. Są też przyjemności. Raz w roku spotykamy się na wspólnym dzieleniu opłatkiem. Jest wtedy słodki poczęstunek, gorące napoje i jeszcze gorętsza atmosfera. Rozluźnieni i zrelaksowani dziękujemy Bogu i św. Janowi Pawłowi II za przeżyty rok, prosząc o nowe siły i zdrowie oraz opiekę w przyszłym roku.

Na koniec mamy do wszystkich czytających te słowa ogromną prośbę: wszyscy mężczyźni w wieku od lat 20 do 120 niech się do nas zgłaszają. Każdego przyjmujemy z radością. Aha! Dostaniecie plakietki i furażerki i całkiem za darmo pełny dzban łask Bożych, który nigdy się nie wyczerpuje. To jest dopiero zaszczyt!

Serdecznie wszystkich pozdrawiają członkowie „Totus Tuus”