Krzyże i kapliczki

Liczba odwiedzających: 1208
Opisy kaplic, kapliczek, krzyży na terenie Parafii św. Jana Kantego

Kapliczka życia

30 września 2015 r. po uroczystej Mszy św., koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera, w Legionowie otwarto jedyne w powiecie Okno Życia. Okno, a właściwie Kapliczka Życia, mieści się przy domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP z Gandino przy ul. ks. J. Schabowskiego 4.

Podczas Mszy świętej abp Henryk Hoser podkreślił, że porzucenie lub zabicie dziecka to największa tragedia, z jaką można się spotkać. Przypomniał, że Matka Teresa z Kalkuty cierpiała najbardziej właśnie z powodu losu porzucanych dzieci. - Nie rozumiem tego, jak matka może porzucić dziecko. Ono nie prosi się samo na świat. Każde dziecko powinno mieć ciepły, kochający dom – mówił Ordynariusz warszawsko-praski. Po Mszy św. abp Henryk Hoser dokonał poświęcenia "Kapliczki Życia".

– Przy naszym zgromadzeniu działa Centrum Promocji Życia, w którego skład wchodzi przedszkole, dom samotnej matki i dziecka, mieszkanie chronione dla młodych kobiet i Centrum Pomocy Psychologicznej – mówi siostra przełożona domu Laura Boschi – dlatego gdy prezydent Roman Smogorzewski zwrócił się do nas z propozycją, aby takie okno powstało właśnie u nas od razu zgodziłyśmy się.

Kapliczka wkomponowana jest mur ogrodzenia. W środku oprócz materaca, kocyka i poduszki znajdują się czujniki ciepła i światła. Okno jest połączone z monitoringiem, po otwarciu zewnętrznych drzwi w zgromadzeniu uruchamia się dyskretny alarm, który informuje siostry, że w oknie może być pozostawione dziecko. Maluch trafi karetką do szpitala na Bródnie. Jeżeli stan dziecka będzie dobry, szpital skieruje je do ośrodka adopcyjnego.

"Kapliczka Życia" przy ul. Schabowskiego 4 powstała z inicjatywy mieszkańca Legionowa.