Nasi założyciele
Kim jesteśmy?
Domowy Kościół jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło – Życie. W naszej formacji kładziemy nacisk na rozwój i wzrost duchowości małżeńskiej. Będąc bliżej siebie zbliżamy się do Boga, a będąc w głębokiej relacji ze Zbawicielem pogłębiamy naszą miłość małżeńską. Pogłębianie tych relacji wpływa również na nasze dzieci, pomagając nam wychowywać je w duchu chrześcijańskim.
Kilka ważnych informacji z Zasad Domowego Kościoła, zatwierdzonych
przez Konferencję Episkopatu Polski w 2006 roku:
DK jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę.
DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:
• życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,
• życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,
• życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,
• dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,
• postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów.
Budowaniu jedności (communio) w małżeństwie i rodzinie służą elementy formacyjne – zobowiązania, przyjęte z Equipes Notre-Dame:
• codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania),
• regularne spotkanie ze słowem Bożym,
• codzienna modlitwa małżeńska,
• codzienna modlitwa rodzinna,
• comiesięczny dialog małżeński,
• reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną),
• uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.
Krąg tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym.
Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za jego życie duchowe, za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora – doradcy i opiekuna duchowego.
Kręgi rodzin pracują w cyklach rocznych. Spotkania miesięczne kręgów odbywają się od września do czerwca włącznie. Przez cały rok, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, odbywają się rekolekcje formacyjne. Szczególną rolę odgrywają rekolekcje 15-dniowe.
IKONA ŚWIĘTEJ RODZINY I ZNAK DOMOWEGO KOŚCIOŁA
Kręgi w naszej parafii
W naszej parafii pierwszy krąg Domowego Kościoła rozpoczął działalność jesienią 2003 roku. Rodziny Domowego Kościoła z naszej parafii uczestniczą najczęściej w niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 11.30. Formacja Ruchu Światło-Życie kładzie nacisk na przenikanie się modlitwy i codziennego życia. Dlatego też małżonkowie z Domowego Kościoła podobnie jak młodzież ze wspólnoty oazowej włączają się aktywnie w życie parafii np. jako dorosła służba ołtarza.
Na obecną chwilę w naszej parafii jest pięć kręgów stałych i jeden na etapie pilotażu:
- Krąg pod wezwaniem świętej Faustyny istnieje już 17 lat, zrzesza pięć małżeństw, a opiekę duchową nad małżeństwami sprawuje ksiądz Szymon Berger.
- Krąg pod wezwaniem świętego Augustyna istnieje już 13 lat, zrzesza pięć małżeństw i jedną wdowę, a opiekę duchową sprawuje ksiądz proboszcz Grzegorz Kucharski.
- Krąg pod wezwaniem świętej Filomeny istnieje już ok. 5 lat, zrzesza sześć małżeństw, a opiekę duchową sprawuje ksiądz Samuel Szociński.
- Krąg pod wezwaniem świętego Ojca Pio istnieje już ok. 2 lat, zrzesza siedem małżeństw, a opiekę duchową sprawuje ksiądz Szymon Berger.
- Krąg pod wezwaniem bł. Marii i Luigi Quattrocchi istnieje już ok. 2 lat, zrzesza sześć małżeństw, a opiekę duchową sprawuje ksiądz Tomasz Połomski.
- Krąg na etapie pilotażu zrzesza trzy małżeństwa a opiekę duchową sprawuje ksiądz Tomasz Połomski.
Pytania dotyczące funkcjonowania kręgów Domowego Kościoła lub powstawania nowych kręgów można kierować do Pary rejonowej - Pawła i Edyty Czaplickich na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Domowym Kościele zapraszamy na stronę:
ZAPRASZAMY DOŁĄCZ DO NAS 😊