Nasi założyciele

Kim jesteśmy?

Domowy Kościół jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło – Życie. W naszej formacji kładziemy nacisk na rozwój i wzrost duchowości małżeńskiej. Będąc bliżej siebie zbliżamy się do Boga, a będąc w głębokiej relacji ze Zbawicielem pogłębiamy naszą miłość małżeńską. Pogłębianie tych relacji wpływa również na nasze dzieci, pomagając nam wychowywać je w duchu chrześcijańskim.

Kilka ważnych informacji z Zasad Domowego Kościoła, zatwierdzonych 

przez Konferencję Episkopatu Polski w 2006 roku:

DK jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END), tworząc właściwą dla siebie drogę.

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.

DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

• życia Słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,

• życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,

• życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,

• dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,

• postawy służby we wspólnocie Kościoła, według otrzymanych darów.

Budowaniu jedności (communio) w małżeństwie i rodzinie służą elementy formacyjne – zobowiązania, przyjęte z Equipes Notre-Dame:

• codzienna modlitwa osobista (Namiot Spotkania),

• regularne spotkanie ze słowem Bożym,

• codzienna modlitwa małżeńska,

• codzienna modlitwa rodzinna,

• comiesięczny dialog małżeński,

• reguła życia (systematyczna praca nad sobą, swoim małżeństwem i rodziną),

• uczestnictwo, przynajmniej raz w roku, w rekolekcjach formacyjnych.

Krąg tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. 

Za krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, zwane parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za jego życie duchowe, za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora – doradcy i opiekuna duchowego.

Kręgi rodzin pracują w cyklach rocznych. Spotkania miesięczne kręgów odbywają się od września do czerwca włącznie. Przez cały rok, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, odbywają się rekolekcje formacyjne. Szczególną rolę odgrywają rekolekcje 15-dniowe.


IKONA ŚWIĘTEJ RODZINY  I ZNAK DOMOWEGO KOŚCIOŁA

 

Kręgi w naszej parafii

W naszej parafii pierwszy krąg Domowego Kościoła rozpoczął działalność jesienią 2003 roku. Rodziny Domowego Kościoła z naszej parafii uczestniczą najczęściej w niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 11.30. Formacja Ruchu Światło-Życie kładzie nacisk na przenikanie się modlitwy i codziennego życia. Dlatego też małżonkowie z Domowego Kościoła podobnie jak młodzież ze wspólnoty oazowej włączają się aktywnie w życie parafii np. jako dorosła służba ołtarza.

Na obecną chwilę w naszej parafii jest pięć kręgów stałych i jeden na etapie pilotażu:

- Krąg pod wezwaniem świętej Faustyny istnieje już 17 lat, zrzesza pięć małżeństw, a opiekę duchową nad małżeństwami sprawuje ksiądz Szymon Berger.

- Krąg pod wezwaniem świętego Augustyna istnieje już 13 lat, zrzesza pięć małżeństw i jedną wdowę, a opiekę duchową sprawuje ksiądz proboszcz Grzegorz Kucharski.

- Krąg pod wezwaniem świętej Filomeny istnieje już ok. 5 lat, zrzesza sześć małżeństw, a opiekę duchową sprawuje ksiądz Samuel Szociński.

- Krąg pod wezwaniem świętego Ojca Pio istnieje już ok. 2 lat, zrzesza siedem małżeństw, a opiekę duchową sprawuje ksiądz Szymon Berger.

- Krąg pod wezwaniem bł. Marii i Luigi Quattrocchi istnieje już ok. 2 lat, zrzesza sześć małżeństw, a opiekę duchową sprawuje ksiądz Tomasz Połomski.

- Krąg na etapie pilotażu zrzesza trzy małżeństwa a opiekę duchową sprawuje ksiądz Tomasz Połomski.

Pytania dotyczące funkcjonowania kręgów Domowego Kościoła lub powstawania nowych kręgów można kierować do Pary rejonowej - Pawła i Edyty Czaplickich na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej  o Domowym Kościele zapraszamy na stronę: 

https://oazapraga.pl/ 


ZAPRASZAMY DOŁĄCZ DO NAS 😊

 

 

joomplu:4889

Adoracja w kaplicy

Intencje różańcowe

Wypominki roczne

PIERWSZA KOMUNIA ŚW.

joomplu:4891

Msza za Ojczyznę

MODLITWA W DRODZE

NASZE ZAKONY

Słowo Boże na dziś