Chrzest to brama prowadząca ze śmierci do życia; to wejście do Kościoła i początek trwałej komunii z Bogiem. Chrzest jest zasadniczym sakramentem i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Jednoczy nas z Jezusem Chrystusem, włącza nas w Jego odkupieńczą Mękę na krzyżu, wyzwala nas przez to z mocy grzechu pierworodnego i wszystkich osobistych grzechów i pozwala nam razem z Nim zmartwychwstać do życia bez końca. Ponieważ chrzest jest przymierzem z Bogiem, człowiek musi na nie odpowiedzieć swoim "tak". Podczas chrztu dzieci wiarę w ich imieniu wyznają rodzice.
Klasyczna forma udzielania sakramentu chrztu przewiduje trzykrotne zanurzenie dziecka w wodzie. Najczęściej jednak trzykrotnie polewa się główkę dziecka wodą przy jednoczesnym wypowiedzeniu przez szafarza sakramentu słów: .,N., ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". Woda symbolizuje oczyszczenie i nowe życie, co znalazło swój wyraz już przy okazji chrztu nawrócenia, którego udzielał Jan Chrzciciel. Chrzest, który udzielany jest wodą w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, jest czymś więcej niż znakiem nawrócenia i pokuty, jest nowym życiem w Chrystusie. Dlatego celebracji sakramentu chrztu towarzyszą jeszcze inne znaki: namaszczenie, biała szata i świeca. (Youcat 194-195)
Chrzty w naszej parafii
Termin. Sakrament chrztu udzielany jest dzieciom w II niedziele każdego miesiąca, podczas Mszy świętej o godz. 10.00. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest ustalenie indywidualnego terminu (jednak sam chrzest odbywa się wtedy poza Mszą świętą).
Katecheza dla rodziców i chrzestnych. Odbywa się w sobotę przed II niedzielą każdego miesiąca o godz. 16.30 w Wieczerniku.
Zgłoszenie do kancelarii. Powinno być dokonane na ok. dwa tygodnie przed planowanym terminem chrztu. Wymagane dane i dokumenty:
- akt urodzenia dziecka USC,
- dane o rodzicach dziecka (imiona, nazwiska, wiek, adres, data i parafia zawarcia sakramentu małżeńskiego),
- dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, wiek, adres),
- zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o możliwości pełnienia funkcji rodzica chrzestnego,
- zgoda z parafii zamieszkania dziecka na chrzest w innej parafii (jeżeli dziecko nie mieszka na terenie naszej parafii).
Rodzice chrzestni. Przyjmujący chrzest powinien mieć dwoje chrzestnych (lub przynajmniej jednego). Zadaniem chrzestnych jest, w wypadku chrztu osoby dorosłej, towarzyszenie w dochodzeniu do wiary i poznawaniu życia chrześcijańskiego, a w przypadku chrztu dziecka mają oni wraz z rodzicami przedstawić dziecko do chrztu i pomagać w jego wychowaniu religijnym, tak, by prowadziło życie prawdziwie chrześcijańskie. Chrzestnym może być ten, kto:
- został wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców (opiekunów),
- jest katolikiem,
- ukończył szesnaście lat,
- przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię,
- prowadzi życie zgodne z wiarą i zadaniami jakie ma pełnić,
- prawo nie zabrania mu pełnienia zadań chrzestnego (tzn. jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej),
- nie jest ojcem ani matką dziecka (osoby przyjmującej chrzest).
Do chrztu potrzebna jest:
- świeca dla dziecka
- biała szatka