Ogłoszenia parafialne na 14 kwietnia 2019 r.

 1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski.

 2. Dzisiaj ostatnie nabożeństwo Gorzkich żali będzie poprzedzone misterium Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3. Rozpocznie się ono o godz. 17.00.

 3. Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu: od poniedziałku do środy podczas Mszy Św.

 4. W Wielki Czwartek w naszej katedrze biskup ordynariusz wraz z kapłanami podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 10.00 dokona poświęcenia oleju krzyżma do sprawowania sakramentów świętych: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i oleju chorych do namaszczania chorych.

  Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy o godz.18.00 Zapraszamy wszystkich na to świętowanie ustanowienia Najświętszej Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Po Mszy Wieczerzy Pańskiej – ten wielki dar Boga – Najświętszy Sakrament przeniesiemy do kaplicy. Liturgia Wielkiego Czwartku zachęca nas adoracji naszego Zbawiciela. Kaplica adoracji będzie otwarta przez całą noc do godz. 17.50 w Wielki Piątek.

 5. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu jedzenia. Tego dnia możemy zjeść trzy postne posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00, wcześniej o godz. 15.00 (w kaplicy) rozpocznie się nowenna do Miłosierdzia Bożego. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Taca z Wielkiego Piątku będzie przeznaczona na konserwację Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.

 6. Wielka Sobota to czas modlitwy, wyciszenia przy grobie Chrystusa i oddania czci krzyżowi św. Przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. W tym dniu zachowujemy post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

  Błogosławieństwo pokarmów w godz. 8.30 - 16.00.

 7. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 19.30 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa.

  Liturgię dopełni w niedzielny poranek o godz. 6.00 radosna procesja rezurekcyjna.

 8. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego Msze Święte będą: pierwsza po procesji rezurekcyjnej, a następne o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny według porządku niedzielnego.

 9. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę zapraszamy na wspólną poranną modlitwę Kościoła zwaną ciemną Jutrznią, która rozpocznie się o g. 8.00.

 10. W Wielki Czwartek, w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie załatwiamy spraw kancelaryjnych. Kancelaria będzie nieczynna.