Jasna Góra_1We wrześniu br. w naszej diecezji rozpocznie się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W lutym 2018 roku obraz przybędzie do Legionowa.

Idea wędrówki kopii obrazu jasnogórskiego narodziła się w okresie niezwykle trudnym dla Kościoła. W latach 1953-1956 przebywający w więzieniu Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania Narodu do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry, rozumiana jako wejście Maryi w życie codzienne społeczeństwa.

Uwięziony w Komańczy Prymas Tysiąclecia, przekazując tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu prosił, aby księża biskupi wynieśli Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej na szczyt podczas głównego nabożeństwa uroczystości Jubileuszu 300-lecia ogłoszenia Maryi Królową Polski, w dniu 26 sierpnia 1956 roku, ukazując z bliska MATKĘ Jej dzieciom, jak zawsze licznie zgromadzonym na jasnogórskim placu.

Gdy procesja z Cudownym Obrazem doszła do bastionu Trójcy Świętej (przy XIV stacji Drogi krzyżowej), wówczas księża biskupi unieśli wysoko Obraz w kierunku placu, na którym zgromadziła się ponad milionowa rzesza ludu, wówczas generał Zakonu Paulinów o. Alojzy Wrzalik poprosił księży biskupów, aby Obrazem Matki Bożej udzielili ludowi błogosławieństwa. Ludzie wzruszeni płakali, modlili się na głos i nagle zerwał się spontaniczny okrzyk tłumu: „Matko, zejdź do nas!", „Matko, bądź z nami!", Matko, kochamy Cię!" itp. Również po zakończeniu nabożeństwa księża biskupi udzielili błogosławieństwa Cudownym Obrazem, a lud ponownie wznosił błagania: „Matko, nie opuszczaj nas!", „Matko, pozostań z nami!" itd.

Zastanawiano się, jak zrealizować to pragnienie pobożnego ludu. Wiadomo, że oryginału nie da się ruszyć z Jasnej Góry. Matka Boża w swym Cudownym Obrazie musi pozostać w tym miejscu, które sobie wybrała. Zatem - niech będzie kopia! Tak, to chyba jedyny sposób: wierna, doskonała, jak najbardziej zbliżona do oryginału kopia, poprzez którą niech Matka Boża zejdzie do swojego umiłowanego ludu, wędrując po parafiach Polski.

Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu rozpoczęła się 26 sierpnia 1957 roku na Jasnej Górze. Kilka miesięcy wcześniej, 14 maja podczas wizyty prymasa Stefana Wyszyńskiego w Watykanie, obraz poświęcił Pius XII. Pierwszą diecezją, którą nawiedził Cudowny Obraz była archidiecezja warszawska. W Legionowie obraz przebywał w dniach 19-23 lipca 1958 roku.

4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic. Był więziony do 1972 roku. W tym czasie po diecezjach peregrynowały puste ramy.

Peregrynacja zakończyła się w październiku 1980 roku. Wówczas zrodziła się idea, aby Matka Boża ponownie rozpoczęła swoje pielgrzymowanie po Polsce. Na łożu śmierci Prymas Tysiąclecia powiedział:  „Tyle razy przyby¬wałem do Ciebie, Matko, na szlak Nawiedzenia. Dzisiaj Ty przychodzisz do mnie. Byłaś zawsze dla mnie największą łaską, światłem, nadzieją i programem mojego życia... Niech ta Wędrówka nadal nie ustaje, a gdy się skończy, niech zacznie się na nowo; abyś stale krążyła po Polsce, dana ku obronie naszego narodu".

W 1985 roku rozpoczął się drugi etap peregrynacji. Tym razem Matka Boża w pierwszej kolejności odwiedziła Drohiczyn. W ostatnich latach dotarła do archidiecezji warszawskiej i diecezji płockiej. Obecnie peregrynuje po diecezji łowickiej. We wrześniu br. rozpocznie wizytę w naszej diecezji warszawsko-praskiej. W lutym 2018 roku (po sześćdziesięciu latach) dotrze ponownie do Legionowa.

na  podstawie: jasnagora.pl

joomplu:4889

Adoracja w kaplicy

Intencje różańcowe

Wypominki roczne

PIERWSZA KOMUNIA ŚW.

joomplu:4891

Msza za Ojczyznę

MODLITWA W DRODZE

NASZE ZAKONY

Słowo Boże na dziś