Parafialna pielgrzymka

Liczba odwiedzających: 427
Portugalia i Santiago de Compostella, 6-13 sierpnia 2024

Fatima - Aljustrel - Mira de Aire - Batalha – Alcobaca – Nazare – Lizbona - Tomar – Coimbra – Porto – Braga - Santiago de Compostella

1 dzień, 6 sierpnia 2024
Warsza (Okęcie) – Porto – Fatima
Zbiórka i przejazd na lotnisko w Warszawie-Okęciu. Wylot do Lizbony o godzinie 06:50. Przylot do Portugalii
o godzinie 12:40. Przejazd do Fatimy. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30).

2 dzień:  7 sierpnia 2024
Fatima – Valinhos – Aljustrel – groty Mira de Aire
Śniadanie. Zwiedzanie Sanktuarium: Capelinha – kaplica stojąca w miejscu objawień Matki Bożej małym
pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie; Bazylika Matki Boskiej Różańcowej z grobami św. Franciszka, św. Hiacynty oraz siostry Łucji. Uczestnictwo w drodze krzyżowej prowadzącej do Valinhos – miejsca objawień Anioła Portugalii oraz do wioski Aljustre, gdzie znajdują się domy rodzinne Franciszka, Hiacynty i Łucji.
Przejazd do Grutas de Mira de Aire. Ta rozległa podziemna grota odkryta została 1974 roku i po 30 latach badań, prac oczyszczających oraz zainstalowaniu oświetlenia udostępniona została dla zwiedzających.
Poruszając się po rozległym podziemnym systemie korytarzy oraz komnat podziwiać możemy imponujące formacje naciekowe w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów. Niektóre z nich przybierają niecodzienne kształty, mające swoje nazwy. Spotkać możemy tu m. in. Chiński Kapelusz, Organy, Meduzę czy Wrota Piekieł.
Ponadto znajduje się tu kilka rozległych naturalnych komnat (Wielka Sala czy Czerwony Pokój). Wewnątrz groty panuje stosunkowo wysoka temperatura 17 °C. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz. 21:30).

3 dzień: 8 sierpnia 2024
Batalha – Alcobaca – Nazare
Śniadanie. Zwiedzanie zespołu klasztornego Matki Boskiej Zwycięskiej w miejscowości Batalha – wspaniały przykład późnego gotyku portugalskiego, z grobowcami władców portugalskich, wpisany na światową listę UNESCO. Przejazd do Alcobaça, gdzie znajduje się gotycki klasztor cystersów, z grobowcami bohaterów romantycznej legendy – króla Pedro Okrutnego i jego potajemnie poślubionej małżonki Ines de Castro. Po południu wyjazd nad Atlantyk do Nazaré, uroczej wioski rybackiej i starego sanktuarium maryjnego, dziś najbardziej znanego kurortu w tej części wybrzeża. Odpoczynek na malowniczej plaży. Powrót do hotelu.
Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30). Nocleg w Fatimie.

4 dzień:  9 sierpnia 2024
Lizbona
Śniadanie. Przejazd do Lizbony. Zwiedzanie dzielnicy Belém położonej nad samą rzeką Tag. To stąd wyruszały portugalskie karawele, w tym słynny Vasco da Gama na wyprawę do Indii. Czasy odkryć geograficznych pamięta Wieża Belem, niegdyś strzegąca dostępu do portu, a niesamowity Pomnik Odkrywców zbudowany został na 500-lecie śmierci księcia Henryka Żeglarza. Następnie - największy symbol potęgi Portugalii z XVI w.
– Kościół Hieronimitów wybudowany w stylu manuelińskim. Przejazd do centrum miasta. Spacer przez najstarszą dzielnicę Lizbony Alfamę. Wąskie uliczki, białe ściany i czerwone dachy pamiętają czasy sprzed trzęsienia ziemi w 1755 roku, kiedy niszczycielski żywioł zniszczył większą cześć portugalskiej stolicy.
Nawiedzenie kościoła św. Antoniego, gdzie urodził się najsłynniejszy portugalski święty, a następnie wizyta na słynnych lizbońskich punktach widokowych. Przejście przez dzielnicę Baixa i na Plac Rossio: czas wolny.
Powrót do hotelu w Fatimie. Obiadokolacja. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30). Nocleg.

5 dzień: 10 sierpnia 2024
Tomar – Coimbra
Śniadanie. Przejazd do Tomar. Zwiedzanie imponującego rozmiarami klasztoru templariuszy w Tomar.
Niezwykła historia tego zakonu w Portugalii nierozerwalnie łączy się z historią odkryć geograficznych i złotego wieku Portugalii. Następnie wyjazd do Coimbry, dawnej stolicy Portugalii. Zwiedzanie uniwersytetu (najstarszy ośrodek uniwersytecki Portugalii z XIII wieku), z niesamowitą biblioteką zawierającą tysiące starych ksiąg i rękopisów. Przejście spacerem przez stare miasto i czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w Fatimie. Udział w wieczornej procesji światła (godz.: 21:30).

6 dzień: 11 sierpnia 2024
Porto – Braga
Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu w Fatimie. Przejazd do Porto, zwanego miastem niezwyciężonym, siedzibą biskupów i najważniejszym miastem północnej części kraju. Barokowe kamienice skrywają niejedną tajemnice tego kupieckiego miasta, którego życia toczy się wokół rzeki Douro oraz słynnych winiarni wina Porto. Zwiedzanie miasta, m.in. żelaznego mostu Ludwika I, przepięknego dworca kolejowego Sao Bento wyłożonego słynnymi portugalskimi kafelkami azulejos, ociekającego złotem kościoła św. Franciszka oraz portowej dzielnicy Ribeira, wpisanej na listę UNESCO. Czas wolny w centrum miasta. Następnie popołudniowy rejs po rzece Douro z przepięknymi widokami na miasto oraz magazyny wina porto. Na zakończenie dnia degustacja słynnego, słodkiego wina, które od dziesięcioleci jest symbolem Porto. Przejazd do hotelu w okolicach Bragi. Obiadokolacja i nocleg.

7 dzień: 12 sierpnia 2024
Braga - Santiago de Compostella
Śniadanie. Następnie przejazd do Santiago de Compostela. Zwiedzanie miasta, do którego rokrocznie dociera tysiące pątników z całego świata. W planie przede wszystkim Katedra i nawiedzenie grobu św. Jakuba Starszego, apostoła i pielgrzyma. Poza tym przejdziemy przez wszystkie place katedralne, zobaczymy rektorat Uniwersytetu, szpital królów katolickich. Następnie czas wolny w tym przepięknym mieście pełnym pielgrzymów. Powrót do Bragi, obiadokolacja i nocleg.

8 dzień: 13 sierpnia 2024
Braga – Porto (lotnisko) – Warszawa (Okęcie)
Śniadanie i wykwaterowanie. Przejazd na lotnisko w Porto. Po drodze nawiedzimy piękne sanktuarium Bom Jusus de Monte. Wylot do Polski o 13:35. Przylot do Warszawy o godzinie 22:40. Zakończenie pielgrzymki.

Cena: 2500 PLN + 500 EUR (dla grupy 39 osób)

Cena zawiera:
• przelot lotem rejsowym, opłaty lotniskowe, bagaż zasadniczy 23 kg i mały bagaż podręczny 8 kg
• transport autokarem na terenie Portugalii i Hiszpanii;
• zakwaterowanie: 7 noclegów – hotele min. 3* w pok. 2-os, 3 osobowym;
• wyżywienie: 7 x śniadania, 7 x obiadokolacje;
• ubezpieczenie KL, NNW, bagaż;
• system audio-guide, wraz z słuchawkami;
• pilot z jęz. polskim.

Cena nie zawiera:
• ubezpieczenia od kosztów rezygnacji 3 % wartości imprezy lub 6% wartości imprezy (zwyżka za choroby przewlekłe);
• ubezpieczenia od chorób przewlekłych - 100 PLN;
• kosztów realizacji programu: bilety wstępu, przewodnicy lokalni - 90 EUR / osoby (płatne u lokalnego kontrahenta) - nie podlegają rozliczeniu;
• opłaty za Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN oraz opłaty za Turystyczny Fundusz Pomocowy 10 PLN.
• dopłata do pokoju jednoosobowego: 150 EUR/osoby).

Szczegóły lotu:
OS 628 06AUG WAWVIE 0650 0805
OS 445 06AUG VIEOPO 1020 1240
OS 446 13AUG OPOVIE 1325 1740
OS 627 13AUG VIEWAW 2125 2240