Strona główna arrow Ogłoszenia duszpasterskie  
 
   
 
Strona główna
Ogłoszenia duszpasterskie
Msze święte
Posługa sakramentalna
Małżeństwo i rodzina
Duszpasterze
Kancelaria
Wspólnoty parafialne
Wydarzenia
Dekanat legionowski
Patron
Historia parafii
Linki
Ciekawe artykuły
Modlitwy
Światowe Dni Młodzieży
Galeria
Ostatnio dodane

 
Ogłoszenia duszpasterskie
REKOLEKCKE WIELKOPOSTNE W DN. 15 ? 18 MARCA 2015 r. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
05.03.2015.
Rekolekcje prowadzi: ks. Wojciech Stępień  -Dyrektor Administracyjny Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.


NIEDZIELA – 15 III 2015 r.

Godz.   7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz.   8.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 10.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 11.30 – Msza św. z nauką dla dzieci.
Godz. 13.00 – Msza św. z nauką dla młodzieży.
Godz. 17.15 – Gorzkie Żale z nauką pasyjną.
Godz. 18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.


PONIEDZIAŁEK – 16 III 2015 r.

Godz. 7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 11.30 – Msza św. z nauką dla chorych.
Godz. 16.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 20.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.


WTOREK – 17 III 2015 r.

Godz. 7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 11.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 16.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 20.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.


SRODA – 18 III 2015 r.

Godz. 7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 11.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 16.30 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.
Godz. 20.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich.

 
SPOWIEDŹ: we wtorek i codziennie pół godziny przed każdą Mszą św.
 
Druga niedziela Wielkiego Postu - 1 marca 2015 r. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
01.03.2015.
 1. Dzisiejszą, drugą niedzielę Wielkiego Postu, nazywamy niedzielą Przemienienia Pańskiego ze względu na proklamowaną dziś perykopę ewangeliczną o tym wydarzeniu lub niedzielą Abrahama z uwagi na pierwsze czytanie, mówiące o tej postaci. Podziwiając wiarę Abrahama i myśląc o chwale Chrystusa, której przedsmak widzieli Apostołowie na górze Tabor, modlimy się dziś za misje i misjonarzy posłanych do narodów i wspieramy ich ofiarami składanymi do puszek.

 2. W środę przypada święto św. Kazimierza, królewicza i 33 rocznica święceń biskupich oraz dzień imienin biskupa Kazimierza Romaniuka. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 1800, a następnie – Msza Święta wieczorna. Na wspólną modlitwę zapraszamy szczególnie solenizantów i solenizantki oraz młodzież i dzieci.

 3. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W związku z tym:

  • w czwartek o godz. 18.00 będzie Msza św. o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne;

  • w piątek - Msze św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa będą:  –  o godz. 6.30,  16.30 ( dla dzieci) i 18.00. Kapłani wyruszą z posługą sakramentalną do chorych w piątek o godz. 8.15.

  • w sobotę o godz. 7.00 - Msza Święta o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny i modlitwa różańcowa.

 4. Za tydzień – trzecia niedziela Wielkiego Postu i Dzień Kobiet. Matki, siostry, żony, narzeczone i koleżanki polećmy w modlitwie Panu Bogu.

 5. Zachęcamy do uczestnictwa w gorzkich żalach w niedziele o godz.17.15 i drodze krzyżowej w piątek o godz. 16.00( dla dzieci), dla dorosych o godz. 17.15, dla młodzieży i innych o godz. 19.00 oraz do spełniania innych czynów pokutnych, a także do podejmowania starań mających na celu zyskiwanie odpustów zupełnych.

 6. Dzisiaj z racji pierwszej niedzieli miesiąca po nabożeństwie Gorzkich Żali odbędzie się procesja eucharystyczna, a o godz. 19.00 spotkanie dla Kościelnej Służby Porządkowej „ Totus Tuus”.

 7. W tym tygodniu w dn. 6 - 8 III br.będzie prowadzona akcja „Makulatura na misje”. Kontener na tęmakulaturę będzie ustawiony na ulicy przed kancelarią.

 8. W niedzielę, 8 marca br. po Mszy Św. o godz. 13.00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z grupy ks. Darka, w ramach bezpośredniego przygotowania do uroczystości przyjęcia sakramentu bierzmowania. Obecność obowiązkowa.
 
Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
23.02.2015.


Światowe Dni Młodzieży
to spotkania młodych ludzi z całego świata z papieżem. Ich inicjatorem był św. Jan Paweł II. Na miejsce spotkania w 2016r. został wybrany Kraków. W czasie Wydarzeń Centralnych, wraz z papieżem Franciszkiem będziemy świętować 1050 rocznice chrztu Polski.

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 nie będą się odbywały jedynie w samym Krakowie. Setki młodych ludzi przyjadą już 20 lipca do Legionowa, żeby tu rozpocząć wspólne świętowanie. W czasie Dni w Diecezji, w naszej Parafii przez pięć dni przebywać będzie aż 500 osób. To wielka radość i odpowiedzialność dla naszej wspólnoty. Naszym zadaniem będzie przyjęcie gości w domach, pokazanie im naszego miasta, wspólne spędzanie czasu wolnego i wspólne modlitewne przygotowanie się do spotkania z papieżem Franciszkiem.

Każdy z nas może zostać wolontariuszem w naszej Parafii!

Jeśli chciałbyś podzielić się swoim talentem i pomóc w przygotowaniach skontaktuj się z naszymi koordynatorami – Jakubem Kitajem lub Daria Lubowicką – osobiście, mailowo Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć , lub telefonicznie: 511-992-545 lub 514-300-668.

Chciałbyś przyjąć młodzież w swoim domu?
Skontaktuj się z koordynatorami (dane podane powyżej).

Chciałbyś się włączyć w przygotowania Światowych Dni Młodzieży w naszej Diecezji lub podczas Wydarzeń Centralnych w Krakowie?

Napisz na adres Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Przydatne linki:
•    Szczegółowe informacje na temat Światowych Dni Młodzieży w naszej Diecezji: www.florianska3.pl/sdm
•    Strona internetowa Rejonu Legionowo: www.centrumlegionowo.warszawa.pl
•    Forum internetowe Rejonu Legionowo: www.centrumlegionowo.warszawa.pl/forum
•    Facebook – strona Rejonu Legionowo: www.facebook.com/sdmlwo
•    Facebook – grupa wolontariuszy naszej parafii: www.facebook.com/groups/877877255578196/
•    Oficjalna strona ŚDM w Krakowie: www.krakow2016.com

W razie jakichkolwiek pytań kontaktuj się z naszymi parafialnymi koordynatorami.
Zmieniony ( 05.03.2015. )
 
Pierwsza niedziela Wielkiego Postu - 22 lutego 2015 r. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
22.02.2015.
 1. Dziś – pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Ma ona charakter chrzcielny, pokutny i pasyjny. W okresie Wielkiego Postu winniśmy przez pokutę, uczestnictwo w Eucharystii, nabożeństwach pasyjnych i rekolekcjach przygotować się do odnowienia obietnic chrztu świętego w Wigilię Paschalną. Charakter pasyjny tego okresu uwypuklają ostatnie dwa tygodnie Wielkiego Postu oraz nabożeństwa drogi krzyżowej i gorzkich żali, odprawiane od początku tego okresu.

 2. Dziś kończą się rozpoczęte w Środę Popielcową kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, ale czas pokuty Kościoła trwa nadal. Przypomnijmy sobie w tym miejscu przepisy Kościoła dotyczące dni pokuty i praktyk pokutnych:

  • wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość;

  •  w Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post ( post ścisły) obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;

  • Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia aż do rozpoczęcia 60. roku życia;

  •  dla słusznej przyczyny ksiądz proboszcz może dyspensować od obowiązku zachowania pokuty lub wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne. Trzeba się jednak zwrócić do niego w tej sprawie osobiście. Władze kościelne nie zwykły udzielać dyspensy na Środę Popielcową i Wielki Piątek.

 3. W przyszłą niedzielę przypada Dzień Modlitwy i Postu za Misjonarzy. Tego dnia będziemy zbierać do puszek ofiary na ogólnopolski Fundusz Misyjny.

 4. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach Gorzkich Żali w niedziele o godz.17.15 i Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 16.00 ( dla dzieci), dla dorosych o godz. 17.15, dla młodzieży i wszystkich o godz. 19.00 oraz do spełniania innych czynów pokutnych, a także do podejmowania starań mających na celu zyskiwanie odpustów zupełnych.

 5. W najbliższą środę, 25 lutego, odbędzie się kolejne spotkanie rejonowe ŚDM. Tym razem parafią, która będzie gościć wolontariuszy i wszystkich zaangażowanych w przygotowania będzie parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie. Spotkanie rozpocznie się Mszą Św. o godz. 17.00, po niej krótkie czuwanie modlitewne. Serdecznie wszystkich zapraszamy!

 6. Caritas fukcjonujący przy naszej parafii uprzejmie informuje, że osoby, które otrzymały w Ośrodku Pomocy Społecznej w Legionowie skierowanie uprawniające do korzystania z unijnej pomocy żywnościowej mogą ponownie taką pomoc otrzymać. Wydawanie tej żywności odbędzie się jutro od godz. 16.00. Przypomnamy,że biuro Caritasu jest czynne w piątki w godz. 8.30 – 10.00.

 7. Nasza parafia organizuję letnie kolonie w Jastrzębiej Górze dla dzieci i młodzieży z naszej parafii, w dniach od 27 czerwca do 8 lipca br. Spotkanie informacyjne dla rodziców odbędzie się w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 11.30 w Wieczerniku.

 8. W tym roku przypada 75. rocznica bestialskiego mordu dokonanego przez Niemców 26 lutego 1940 r., w Palmirach, na 191 mieszkańcach Legionowa i okolic (16 kobiet i 175 mężczyzn).
Zmieniony ( 22.02.2015. )
 
75. ROCZNICA BESTIALSKIEGO MORDU DOKONANEGO PRZEZ NIEMCÓW NA MIESZKAŃCACH LEGIONOWA I OKOLIC Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
22.02.2015.
  W lutym 1940 r. gestapo przeprowadziło prowokację polegającą na zamordowaniu komisarycznego wójta Legionowa o nazwisku Merlke. Akcję organizacyjnie przeprowadzili volksdeutsche:  Dreger, Korcz i Stupnicki.

26 lutego w wyniku niemieckiej akcji odwetowej, za rzekome zamordowanie wójta przez Polaków, hitlerowcy wywieźli do Palmir i rozstrzelali 191 mieszkańców Legionowa i okolic (175 mężczyzn i 16 kobiet).

Listę osób do rozstrzelania sporządzili miejscowi Niemcy - przedwojenni mieszkańcy Legionowa. Doskonale znali oni lokalne stosunki i osobiście uczestniczyli w aresztowaniach.

Nazajutrz, po tragicznych wydarzeniach, miejsce śmierci legionowian zazna­czone zostało przez miejscowego gajowego.

W czasie powojennej ekshumacji przeprowadzonej w maju 1946 r. udało się ustalić nazwiska zaledwie 78 ofiar, z tego 48 z Legionowa.

W Palmirach zamordowano najwybitniejszych obywateli Legionowa, działaczy społecznych i politycznych - założycieli naszego miasta. To właśnie oni w latach 20. i 30. XX w. doprowadzili do powstania gminy Legionowo i walnie przyczynili się do jej rozwoju. Wśród ofiar byli urzędnicy, rzemieślnicy, wojskowi, lekarze i inżynierowie.

Wśród zamordowanych znalazł się między innymi Mikołaj Bożym, który 7 września 1939 r., wobec opuszczenia Legionowa przez dotychczasowe władze gminy, objął obowiązki wójta czasu wojny. Wraz z synem Józefem został aresztowany przez hitlerowców w nocy 24 lutego 1940 r. W zbiorowej mogile odnaleziono także zwłoki kpt. Henryka Starczewskiego – bohatera wojny 1920 r. i działacza niepodległościowego z Jabłonny oraz Jana Górczyńskiego – właściciela Wytwórni Wyrobów Betonowych, dzięki której zostało zbudowane także przedwojenne Legio­nowo.

Współcześnie w Palmirach pomordo­wanych legionowian upamiętnia kwatera I rzędy XI i XVI.

Pod koniec lat 50. kapelan legionow­skiego garnizonu wojskowego, ksiądz płk Jan Mrugacz sprowadził z Palmir do Legionowa, w asyście harcerzy i wojska, symboliczną urnę z prochami. Została ona wmurowana, wraz z pamiątkową tablicą z ciemnoszarego granitu, w ścianę kościoła garnizonowego p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP.

Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy odbyło się w 1958 r.

Co roku, 26 lutego, delegacja społeczeństwa i władz samorządowych Legionowa udaje się na cmentarz w Palmirach, składa kwiaty i zapala znicze, kapłan prowadzi modlitwę za pomordowanych.

W tym roku przypada 75. rocznica bestialskiego mordu dokonanego przez Niemców 26 lutego 1940 r., w Palmirach, na 191 mieszkańcach Legionowa i okolic (16 kobiet i 175 mężczyzn).

Oficjalne uroczystości rocznicowe odbędą się na cmentarzu w Palmirach 26 lutego 2015 r. Początek o godz. 12.00.

Serdecznie zapraszamy księdza i wszystkich parafian.

Bliższe informacje można uzyskać telefonicznie pod nr. 22 766 40 84 i na stronie internetowej Legionowa pod adresem: www.legionowo.pl
Zmieniony ( 22.02.2015. )
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 5 z 2521