Strona główna arrow Ogłoszenia duszpasterskie  
 
   
 
Strona główna
Ogłoszenia duszpasterskie
Msze święte
Posługa sakramentalna
Małżeństwo i rodzina
Duszpasterze
Kancelaria
Wspólnoty parafialne
Wydarzenia
Dekanat legionowski
Patron
Historia parafii
Linki
Ciekawe artykuły
Modlitwy
Galeria
Ostatnio dodane

 
Ogłoszenia duszpasterskie
Dwudziesta szósta niedziela w ciągu roku - 28 września 2014 r. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
27.09.2014.
 1. Przeżywamy dziś 26. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem ostatnią niedzielą miesiąca września. Liturgia zwraca naszą uwagę na sposób myślenia i postępowania. Warto, byśmy w tym rozpoczynającym się tygodniu poświęcili trochę czasu na refleksję nad tym, jak wygląda zgodność pomiędzy tym, w co wierzymy, a tym, jak postępujemy.

 2. Za kilka dni rozpocznie się miesiąc październik. Jest on w naszej polskiej tradycji poświęcony odmawianiu różańca świętego. Nie zapominajmy o tej prostej, ale jakże skutecznej modlitwie, która była tak bardzo doceniania przez wielu świętych. Również nasz rodak papież Jan Paweł II nie rozstawał się z różańcem. Zachęcamy również, by wziąć do ręki jego list apostolski na temat różańca: „Rosarium Virginis Mariae” ogłoszony na rozpoczęcie Roku Różańca 16 października 2002 roku. Nabożeństwa różańcowe będą odprawiane w naszym kościele:

  • dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz.17.15,

  • dla wszystkich w niedziele o godz. 17.20, a w dni powszednie po Mszy św. wieczornej ( ok. g. 18.40).

  • w środę, pierwsze nabożeństwo październikowe rozpoczniemy o godz. 18.40 uroczystą procesją różańcową (ze świecami).

   Zachęcamy do udziału w nich każdego, kto boryka się z różnymi trudnościami, problemami. Powierzające je Matce Bożej, możemy ze zdziwieniem odkryć, jak bardzo zmienia się nasze do nich nastawienie i jak Ona pokazuje drogi wyjścia z sytuacji, z których wydaje się, że już wyjścia nie ma.

 3. Jutro celebrujemy Rocznicę Poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Warszawie –Pradze.

 4. A w czwartek, 2 października, wspominamy świętych Aniołów Stróżów. Ma ono nam przypominać, że każdy z nas ma swojego anioła stróża, którego zadaniem jest strzeżenie nas przed niebezpieczeństwami duszy i ciała. Zatem nie zapominajmy każdego dnia polecać się opiece tego Bożego wysłannika.

 5. Jest to zarazem pierwszy czwartek miesiąca, czyli dzień szczególnie poświęcony dziękczynieniu za dar Eucharystii i kapłaństwa oraz modlitwie o nowe powołanie do życia konsekrowanego Bogu. . Adoracja w tej intencji rozpocznie się w czwartek o godz.7.00 i zakończy się w sobotę o godz.17.30.
  Serdecznie zachęcamy do znalezienia czasu na to osobiste spotkanie z żywym Bogiem, który dla nas chciał pozostać obecny w Najświętszym Sakramencie Ołtarza.

 6. W piątek, celebrujemy święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Są oni nam dani jako potężni orędownicy na naszej drodze do Boga. Każdy z nich ma do spełnienia inne zadanie, ale wszyscy razem oddają chwałę Bogu.

 7. Jest to zarazem pierwszy piątek miesiąca. W związku z tym po Mszy św. o godz. 6.30, 16.30 (dla dzieci) i 18.00 odbędą się pierwszopiątkowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spowiedź pierwszopiątkowa będzie podczas każdej Mszy św., a dla obłożnie chorych w domach od godz. 8.15.

 8. W sobotę, 4 października, wspominamy św. Franciszka z Asyżu, który przez swoje życie zgodne z wymogami Ewangelii przyczynił się do odnowy całego ówczesnego Kościoła. W tym dniu z racji pierwszej soboty miesiąca o godz. 7.00 będzie odprawiona Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

 9. Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne dla kandydatów rozpoczynających swoje przygotowanie do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Na to spotkanie zapraszamy również ich rodziców.

 10. Dzisiaj o godz. 18.00 będzie Msza św. z modlitwą o trzeźwość w naszych rodzinach i w całej naszej Ojczyźnie.

 11. Najbliższa zbiórka makulatury na misje będzie przeprowadzona w dniach 3-5 października 2014 r. Kontener będzie ustawiony na placu przed kancelarią parafialną.

 12. Na tablicy ogłoszeń po chórem jest informacja Urzędu Miasta o możliwości bezpłatnych badań wczesnego wykrywania raka u kobiet oraz o potrzebie pomocy w leczeniu ciężko chorego Wojtka.
 
ZMARŁ KSIĄDZ PRAŁAT WITOLD KOBYLIŃSKI Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
24.09.2014.
 We wtorek, 23 września 2014 r., w wieku 89 lat (w kapłaństwie 62 lata) zmarł KSIĄDZ PRAŁAT WITOLD KOBYLIŃSKI, który przez 22 lata był rezydentem w naszej parafii. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek, 26 września w rodzinnej parafii pw. Świętej Trójcy w Rozbitym Kamieniu w diecezji drohiczyńskiej. Nasza parafia organizuje autokar. Wyjazd w piątek o godz. 8.00 rano. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej.
Czytaj całość
Zmieniony ( 25.09.2014. )
 
Dwudziesta piąta niedziela w ciągu roku - 21 września 2014 r. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
20.09.2014.
 1. Przeżywamy dziś 25. niedzielę w ciągu roku, która jest zarazem w naszej ojczyźnie obchodzona jako Dzień Środków Społecznego Przekazu. Każdego roku Ojciec Święty kieruje na ten dzień swoje orędzie, wskazując w nim na jakiś szczególny element społecznej komunikacji. W tym roku orędzie to skupia się wokół tematu „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania“ Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z treścią tego orędzia, możemy je znaleźć na katolickich stronach internetowych lub też w prasie, która jest dostępna przy wyjściu z kościoła.

 2. Niech ten dzień będzie dla nas nie tylko okazją do modlitwy za środki społecznego przekazu, takich jak prasa, radio, telewizja, internet itp. Podejmijmy także w naszych rodzinach refleksję na temat, jak korzystamy z tych środków, jakie możliwości posiadają, ale też jakie niosą zagrożenia i jak możemy się przed nimi ustrzec.

 3. Już tylko w tym tygodniu będą prowadzone zapisy dla młodzieży (III klasa gimnazjum), która pragnie rozpocząć dwuletnie przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Zapisy prowadzone są codziennie w kancelarii parafialnej. W niedzielę, 28 września 2014 roku po Mszy Św. o godz. 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne dla kandydatów rozpoczynających swoje przygotowanie. W Biuletynie Parafialnym znajduje się pełny wykaz dokumentów i modlitw wymaganych przy zapisie.

 4. W tym tygodniu patronują nam:

  • we wtorek – św. ojciec Pio, kapucyn, jeden z najbardziej znanych współczesnych świętych; naznaczony stygmatami włączającymi go również fizycznie w przeżywanie Męki Pańskiej, stał się wielkim duszpasterzem, spędzając długie godziny w konfesjonale; Eucharystię celebrował zawsze z wielkim namaszczeniem i bywało, że trwała ona długie godziny; nie rozstawał się również nigdy z różańcem;

  • w czwartek – bł. Władysław z Gielniowa, należał do zakonu braci mniejszych zwanych bernardynami; miał szczególne nabożeństwo do Męki Pański, jak też wsławił się niezwykłą czcią Najświętszego Imienia Jezus, które brał za osnowę swoich kazań;

  • w sobotę – św. Wincenty a Paulo, „duszpasterz galerników”, założyciel Zgromadzenia Księży Misjonarzy – lazarystów i Sióstr Miłosierdzia – szarytek, które oddają się różnorakiej posłudze chorym, ubogim i opuszczonym.

 5. W związku z zachętą ks. Arcybiskupa Henryka Hosera do wspierania mediów katolickich, zachęcamy dziś do wsparcia Radia Warszawa. W tym celu dziś przy wyjściu z kościoła będzie można złożyć do puszek ofiarę na rzecz naszej diecezjalnej rozgłośni. Pieniądze z dzisiejszej zbiórki zostaną przeznaczone na zakup nowej konsolety emisyjnej - urządzenia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania programu radiowego. Będziemy wdzięczni za zainteresowanie się inicjatywą Banku Słuchaczy, o szczegółach której mogą poinformować kwestujący przed kościołem wolontariusze. W imieniu ks. dyrektora Grzegorza Walkiewicza oraz zespołu dziennikarzy radiowych składamy serdeczne Bóg Zapłać.

 6. Dziś na godz. 17.00 zapraszamy wszystkich do sali widowiskowej w Ratuszu na spektakl pt. „Charlie i fabryka czekolady”. Spektakl został przygotowany przez dzieci i młodzież z naszej parafii.
 
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
13.09.2014.
Warszawa, 11 września 2014 r.

W związku z materiałami prasowymi, dotyczącymi zapisywania uczniów na zajęcia z religii/etyki w szkołach, Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że:

 1. W publicznych przedszkolach i szkołach organizuje się naukę religii na życzenie rodziców (opiekunów prawnych), a dla uczniów pełnoletnich – na życzenie samych uczniów. Życzenie to jest wyrażane w formie pisemnego oświadczenia, które nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym.

 2. Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii. Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie.

 3. Dnia 28 sierpnia 2013 r. Komisja Wychowania przypomniała, że „przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełniaw żadnym zakresie wymogu przygotowania do wyżej wymienionych sakramentów św. i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody, co do ich przyjęcia”.

Ks. dr Marek Korgul
Sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP

Warszawa, 11 września 2014 r.
 
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - 14 września 2014 r. Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
13.09.2014.
 1. Dzisiaj przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które zostało ustanowione na pamiątkę odnalezienia relikwii Krzyża przez cesarzową Helenę, matkę cesarza Konstantyna, który przed bitwą z Maksencjuszem na moście Muliwijskim, nieopodal murów Wiecznego Miasta ujrzał wtedy płonący krzyż i napis: „W tym znaku zwyciężysz”. Nazajutrz na jego rozkaz na tarczach żołnierzy zostały wymalowane krzyże. I wkrótce okazało się, że symbol śmierci stał się symbolem zwycięstwa, bo Konstantyn pokonał Maksencjusza. W 313 roku cesarz ogłosił edykt wolnościowy, kładący kres prześladowaniom religijnym, a krzyż stał się symbolem chrześcijaństwa.

 2. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Matki Bożej, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem, również w Jego męce, cierpieniu i śmierci.

 3. Dziś rozpoczynają się kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców, są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Pamiętajmy o tej inicjatywie w naszych modlitwach, a także – na ile pozwala nam na to zdrowie – możemy podjąć w tej intencji jakieś choćby małe wyrzeczenie, rezygnując na ten tydzień np. z używek, rozrywki czy też ze spożywania jakiegoś określonego pokarmu czy smakołyku. Te rzeczy same w sobie są dobre, ale chodzi o to, by wesprzeć modlitwę również wyrzeczeniem i ofiarować to w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży, abyśmy mieli społeczeństwo moralnie i duchowo silne i stabilne.

 4. Jeśli zaś jesteśmy rodzicami, to postarajmy się szczególnie w tym tygodniu znaleźć dodatkowy czas dla naszych dzieci i właśnie z nimi wyjść do kina czy do teatru, porozmawiać na temat tego, czego się ostatnio uczyły, co ich szczególnie zainteresowało lub zaniepokoiło, czego od nas oczekują. Nie żałujmy czasu na wychowanie naszych dzieci, gdyż to właśnie jest najważniejszą inwestycją nie tylko w ich rozwój, ale także w rozwój całego społeczeństwa.

 5. W kalendarzu liturgicznym pod datą 18 września, tj. najbliższy czwartek, przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Święto to wpisuje się w obchody Tygodnia Wychowania i ukazuje nam postać młodzieńca zdecydowanego, który dążąc ku wyznaczonym sobie ideałom świętości życia, nie uległ niewłaściwym wpływom środowiska, w którym się obracał.

 6. Dziś po Mszy Św. o godz. 18.00 spotkanie w Wieczerniku dla młodzieży, która kontynuuje swoje przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania (pamiętamy o indeksach).

 7. Parafialna Pielgrzymka do Lichenia (w sobotę, 20 września 2014 r.) rozpocznie się wspólną modlitwą w kościele o godz. 6.00 rano. Po modlitwie wyruszamy na pielgrzymi szlak. Powrót na godz. 21.00.

 8. Do 26 września 2014 roku będą prowadzone zapisy dla młodzieży (III klasa gimnazjum), która pragnie rozpocząć dwuletnie przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Zapisy prowadzone są codziennie w kancelarii parafialnej. W niedzielę, 28 września 2014 roku po Mszy Św. o godz. 18.00 odbędzie się pierwsze spotkanie organizacyjne dla kandydatów rozpoczynających swoje przygotowanie. Opiekunem grupy będzie Ks. Kamil. W Biuletynie Parafialnym znajduje się pełny wykaz dokumentów i modlitw wymaganych przy zapisie.

 9. Dzisiaj o godz. 16.00 będzie Msza św. dla dzieci pierwszokomunijnych tj. klas II i III oraz ich rodziców.
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 5 z 2356